Spoj se se vým tělem!

08.12.2017

Kolikrát se vám stalo, že jste stáli v koupelně před zrcadlem a bylo vám tak nějak smutno ze sebe samých. Během patnácti vteřin jste byli schopni vyjmenovat desítky nedostatků, které vaše tělo má. A kolikrát jste se v poslední době před zrcadlem pochválili, vyzdvihli určitou partii a v duchu se poplácali po ramenou za to, že jste třeba právě odvedli kvalitní trénink?

Na začátku nového roku si hodně z vás stanoví cíl, kolik kilogramů se musíte zbavit nebo naopak přibrat. Jedná se (pouze) o číslo, které jste si v hlavě stanovili a pevně se ho držíte. Je to vaše motivace, jakýsi hnací motor. Jenže pak přijde na řadu ta dřina. V posilovně jste ob den, silně zredukujete jídlo v domnění, že váha bude ubývat rychleji, a stále si říkáte, kterou část těla nenávidíte nejvíc a musíte s tím něco udělat. Po měsíci vlezete na váhu a propadnete zoufalství, váha je stejná nebo dokonce ještě vyšší. Tak uberete ještě víc jídla. Tréninky začnou být díky nedostatku energie nekvalitní a vy nad vším po dvou měsících zlomíte hůl. Za to trápení vám nějaké číslo na váze nestojí. Jenže se ve svém těle nadále necítíte dobře - nenávidíte se.

Hubnutí začíná v hlavě! Ano, opravdu začíná, i když to zní jako ohrané klišé.

Celé kouzlo totiž spočívá v něčem jiném než je číslo na váze. Jak dopředu totiž můžeme vědět, že se sebou budeme spokojeni, když zhubneme právě deset kilo? Zkuste jít ještě hlouběji a být k sobě maximálně upřímní. Jaký je opravdový důvod zbavovat se přebytečných kil? Možná se chcete zbavit bolesti zad, nebo si přejete opět zapnout kalhoty, které máte tak rádi. Někdo by rád vydržel hrát hodinu a půl fotbal se svými dětmi, další se chce být neodolatelný a sexy. Tyto cíle spojuje jedno jediné - jak se chcete dlouhodobě cítit. Zapomeňte proto na číslo na váze a zaměřte se na pocity. Živě si je jeden po druhém představujte, vizualizujte se každý den jako veselou, aktivní a lehkou bytost. Fyzické tělo se totiž obaluje tukem, pokud duše hladoví.

Jakmile se na sebe začnete dívat s radostí, vaše tělo začne produkovat endorfiny - hormony štěstí. Jen si vzpomeňte třeba na školní léta, kdy vás nějaký předmět bavil tisíckrát víc než ostatní. A jakých jste pak v tomto předmětu dosahovali výsledků. Naopak pokud jste měli k něčemu odpor, kolikrát jste udělali chyby v důsledků vyplavovaného stresového hormonu kortisolu. A přesně tak to funguje při hubnutí nebo nabírání.

Začněte jednoduše.

  1. Pořiďte si třeba diář a sepište si svoje cíle, jak se chcete cítit a co vás nejvíce motivuje. Buďte k sobě opravdu upřímní, a proto by cíle měly být realistické!
  2. Vyfoťte se a stanovte si termín, kdy chcete začít. Připravte se na to, že se budete fotit často a že se vám to na začátku bude zdát divné :-).
  3. Buďte na sebe hodní. Nespěchejte, nekárejte se za možné chyby, za ztrátu motivace, za špatnou náladu. To všechno na vás bude během cesty číhat. Ale když to přijmete a pojmete jako odrazový můstek, máte vyhráno.
  4. Poprvé se pochvalte! Už jste udělali první krok. Ten nejdůležitější - spojili jste se svým tělem, sami se sebou.

Pokračování bude v dalším článku. A protože je zima, pojďte vyzkoušet zlaté mléko. Zlatá je totiž top :-)